Jak rozpoznać kaszel poinfekcyjny u dzieci?
Kaszel poinfekcyjny u dzieci jest częstym powodem wizyty u pediatry. Zaniepokojeni rodzice chcą się upewniać, że długo utrzymujący się kaszel u dzieci nie jest oznaką groźnej choroby. Czy zawsze trzeba się martwić? Które objawy mogą świadczyć, kaszel wymaga dalszej diagnostyki?
Jak długo trwa kaszel poinfekcyjny u dzieci?
Kaszel po infekcji u dziecka to pozostałość po przebytej chorobie. Najczęściej jest następstwem infekcji wirusowej, rzadziej ma związek z infekcją bakteryjną1. Zazwyczaj inne objawy infekcji, tj. katar, ból gardła, złe samopoczucie mijają po 7-10 dniach, ale kaszel może trwać dłużej, nawet kilka tygodni. Najczęściej mija po 3-8 tygodniach. Jeżeli utrzymuje się dłużej, przechodzi w stan przewlekły i wymaga dokładnej diagnostyki. Przyczyną kaszlu jest zwiększona wrażliwością receptorów kaszlowych oraz nadaktywności oskrzeli. Może być również wywołany krótkotrwałym uszkodzeniem nabłonka w obrębie układu oddechowego. Kaszel po przeziębieniu u dzieci można łagodzić preparatami dostępnymi bez recepty.
Jak rozpoznać kaszel poinfekcyjny?
Kaszel poinfekcyjny może występować zarówno rano, jak i wieczorem. Rano może być mokry, ale rzadko powoduje odkrztuszanie wydzieliny. Wieczorem zmienia swój charakter, staje się suchy i męczący2. Suchy kaszel po infekcji u dziecka jest często napadowy, może utrudniać zaśnięcie, a tym samym zakłócać normalne funkcjonowanie w ciągu dnia. Najczęściej nie towarzyszą mu inne objawy. Lekarz po zbadaniu dziecka i wykluczeniu innych chorób może zalecić preparaty o działaniu wykrztuśnym, a w sytuacji, gdy objawy są bardzo silne sterydy doustne lub wziewne. W domu, w celu złagodzenia męczących objawów, można stosować inhalacje z soli fizjologicznej, które nawilżają i odbudowują śluzówkę układu oddechowego. Aby przyśpieszyć powrót do zdrowia, należy również pić dużo płynów, które pomagają w odkrztuszaniu. Polecana jest aromaterapia, która ułatwia oddychanie. W przypadku, gdy duszący kaszel po przeziębieniu u dziecka powoduje podrażnienie i wysuszenie gardła można zastosować preparat na ból gardła i drażniący kaszel np. wyrób medyczny junior -angin® w formie syropu. Dzięki zawartości porostu islandzkiego oraz malwy środek łagodzi podrażnione gardło oraz redukuje drażniący kaszel.
Przewlekły kaszel po infekcji u dziecka – o czym może świadczyć?
Długo utrzymujący się kaszel u dziecka nie zawsze ma związek z przebytą infekcją. Zdarza się, że jest objawem rozwijających się chorób3. U dzieci może świadczyć o takich chorobach jak:
- astma,
- alergia,
- refluks żołądkowo-przełykowy
- przewlekłe zapalenie oskrzeli,
- mukowiscydoza,
- gruźlica płuc,
- obecność ciała obcego w drogach oddechowych.
Suchy, męczący kaszel może być również spowodowany przebywaniem w zanieczyszczonym środowisku. U dzieci może być wynikiem biernego palenia i kontaktu z dymem papierosowym.
Należy pamiętać, że artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, jeżeli objawy choroby nie ustępują, utrzymują się, mimo przyjmowania leków lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.
1 Choroby wieku dziecięcego, Smith P.K., Strobel S., Marks S.D.,PZWL Wydawnictwo Medyczne, 2010,
2 Choroby infekcyjne układu oddechowego u dzieci, Chmielewska-Szewczyk D.,Via Medica, 2001,
3 Choroby infekcyjne u dzieci. Wytyczne oparte na dowodach naukowych, Ksiązyk J. Medipage, 2010