Ból gardła u dzieci: przyczyny, objawy i łagodzenie

Zimowe miesiące to okres, gdy dzieci częściej cierpią na ból gardła1. Termin ten odnosi się do wszelkich bolesnych odczuć zlokalizowanych w okolicy gardła spowodowanych stanem zapalnym. Biorąc pod uwagę fakt, że to dominująca dolegliwość wśród dzieci2, warto wiedzieć, co może powodować ból gardła, i co ważniejsze – jak złagodzić ból gardła u dziecka.

Co powoduje ból gardła u dzieci?

Ból gardła u dzieci może mieć pochodzenie wirusowe lub bakteryjne. Wirusy odpowiadają za 70% dolegliwości bólowych u dzieci w wieku 5-16 lat; a u młodszych dzieci nawet za 95% infekcji2. Przyczyny bólu gardła u dzieci to też infekcje bakteryjne, wśród których najczęstszą bakterią jest GABHS, paciorkowiec β-hemolizujący. Bakteria ta jest najgroźniejsza dla dzieci w wieku 5-16 lat. W przypadku zakażenia bakterią, konieczne może się okazać wdrożenie leczenia antybiotykiem3. Znalezienie przyczyny, która odpowiada za ból gardła, jest niezwykle trudne i wymaga odpowiedniej diagnostyki. Warto więc skonsultować się z lekarzem i zastosować się do jego poleceń. Chociaż ból gardła może być spowodowany głównie przez wirusy, rzadziej bakterie, to przyczyną podrażnienia gardła mogą być także alergie, suche powietrze i czynniki drażniące, jak dym tytoniowy i smog4.

Ból gardła u dziecka – objawy

Ból gardła to stan zapalny. Pacjenci często opisują swoje gardło jako suche, drapiące, bolesne. Objawy często nasilają się przy przełykaniu. W przypadku wirusowego zakażenia, ból gardła nasila się powoli i stopniowo, w ciągu kilku dni po kontakcie z wirusem. Dziecko jest marudne, odczuwa ból w gardle i jego podrażnienie. Jeśli nie złagodzimy objawów lub organizm nie poradzi sobie z infekcją na wczesnym etapie, to po kilku dniach mogą pojawić się objawy dodatkowe, jak kaszel, katar, gorączka, bóle mięśni. Podłoże bakteryjne bólu gardła najczęściej charakteryzuje się szybkim nasileniem objawów5. Pojawia się silny ból gardła, wysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, nudności i wymioty5. Warto mieć też na uwadze, że dziecko często nie jest jeszcze w stanie poprawnie zidentyfikować i zdefiniować źródła dyskomfortu, dlatego ważna jest szybka pomoc lekarza.

Ból gardła u dzieci – jak leczyć

Zapewne wielu opiekunów i rodziców często stoi przed dylematem, co na bolące gardło dla dziecka będzie najlepsze? Biorąc pod uwagę, że za większość przypadków bólu gardła odpowiadają wirusy, warto szukać środka łagodzącego objawy. Na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych dla najmłodszych. Dla dzieci, które ciężko zachęcić do przyjęcia preparatu np. w postaci sprayu, ciekawą opcją jest wyrób medyczny w postaci lizaków. Lizaki junior-angin® o smaku truskawkowym, odpowiednie dla dzieci od 3 roku życia, są nie tylko smaczne, ale także pozwalają załagodzić ból gardła i podrażnienie błony śluzowej.
Każdego dnia dzieci poprzez kontakty z rówieśnikami w żłobku, przedszkolu czy też w szkole, narażone są na różnego rodzaju patogeny, które w większości przenoszą się drogą kropelkową. Zarazić się mogą również poprzez kontakt z nosicielem, który wcale nie musi mieć objawów choroby. Warto wiec wiedzieć co łagodzi ból gardła u dzieci, w momencie, gdy taki problem się pojawi.

Należy pamiętać, że artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, jeżeli objawy choroby nie ustępują, utrzymują się, mimo przyjmowania leków lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

1 P.W. Ross,S.M.K., Chisty,J.D.E., Knox., Sore Throat in Children: Its Causationand Incidence., British Medical Jurnal., 12/07/1971.

2 Worrall G. J., Acute sore throat. Canadian family physician Medecin de famille canadien.,10/2007, 53(11)

3 Verangi C.K., Herath,Jonathan Carapetis. Sore throat: Is it such a big deal anymore?., Journal of Infection., 04/2015, 71,101-105.

4 Lambert L., Sore throat., SA Pharmacist’s Assistant., 01/03/2021, 21(1): 16-18.

5 Angina – przyczyny, objawy i leczenie anginy., Medistore. Pozyskano z: https://www.medistore.com.pl/zdrowie/angina