Chrypka u dziecka – błaha czy poważna przyczyna?

Chrypka jest zjawiskiem akustycznym, które pojawia się w wyniku nieprawidłowej wibracji fałdów głosowych1. Zmiana barwy głosu może mieć wiele przyczyn. Zazwyczaj towarzyszy jej infekcja i mija samoistnie, nie wymagając interwencji medycznej. Długotrwała chrypka u dziecka nie powinna być jednak lekceważona, ponieważ może świadczyć o rozwoju poważnych schorzeń.

Chrypka u dzieci – skąd się bierze?

Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów, świadczących o nieprawidłowościach w obrębie układu oddechowego – zwłaszcza krtani. To właśnie krtań jest odpowiedzialna za powstawanie głosu, a zdecydowana większość schorzeń tego narządu powoduje występowanie chrypki2. Chrypa u dziecka może być następstwem stanu zapalnego górnych dróg oddechowych, zmianami w strukturze błony śluzowej czy nieprawidłowej techniki fonacji3. Częsta chrypka u dziecka może być związana z przerostem migdałka gardłowego lub alergią. Może również wskazywać na refluks żołądkowo-przełykowy, któremu towarzyszą dodatkowe objawy, jak ból brzucha i pieczenie w klatce piersiowej4. Najczęściej chrypka pojawia się z kaszlem, uczuciem pieczenia i drapania w gardle. Czasem powstaje jako skutek nadwyrężenia strun głosowych. Dzieje się tak kiedy maluch piszczy, krzyczy czy głośno śpiewa. Nic więc dziwnego, że chrypka jest często nazywana chorobą ludzi pracujących głosem.

Sposoby na chrypkę u dzieci

Co na chrypkę u dziecka pomaga najbardziej? Przede wszystkim ustalenie dokładnej przyczyn tej dolegliwości. Usunięcie lub ograniczenie czynnika sprawczego ma tu istotną rolę. Zwłaszcza w przypadku, gdy dziecko ma chrypkę z powodu refluksu żołądkowo-przełykowego, alergii czy działaniem substancji drażniących, jak dym papierosowy i smog. Najczęściej chrypka ma związek z infekcjami górnych dróg oddechowych. Jeśli chrypce towarzyszy ból i drapanie gardła, zmiana głosu, suchy i męczący kaszel, to ulgę przynoszą środki łagodzące i powlekające błonę śluzową gardła, jak syrop junior -angin®. Chrypka u dziecka bez innych objawów jest zazwyczaj spowodowana nadwyrężaniem strun głosowych i nadmiernym przesuszeniem błony śluzowej gardła. W tej sytuacji najlepiej zadbać o właściwe nawilżenie dróg oddechowych. Podanie środków łagodzących i osłaniających gardło pozwoli szybko odzyskać utracony głos.

Domowe sposoby na chrypkę u dziecka

Leczenie chrypki w warunkach domowych powinno polegać na odpowiednim nawilżeniu i oczyszczeniu dróg oddechowych. Chodzi tu przede wszystkim o właściwą temperaturę otoczenia, poziom wilgotności powietrza i unikanie zanieczyszczeń, jak dym nikotynowy.
Bardzo dobre rezultaty przynosi wykonywanie inhalacji z soli fizjologicznej, picie herbatki z naturalnym miodem i odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda jest ważnym orężem do walki z wieloma infekcjami, także tymi wywołującymi chrypkę. Instytutu Żywności i Żywienia zaleca, aby dziecko wypijało dziennie 100 ml wody na każdy 1 kg wagi5. Dzięki temu odpowiednio nawilży organizm i wzmocni do walki z drobnoustrojami.

Należy pamiętać, że artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, jeżeli objawy choroby nie ustępują, utrzymują się, mimo przyjmowania leków lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

1 A. Szkiełkowska, E. Włodarczyk, A, Wakarowa, W. Będziński, H. Skarżyński., Hoarseness in children with adenoid hypertrophy., © Borgis – Nowa Pediatria 1/2008, s. 8-12

2 prof. D. Jurkiewicz, dr n. med. P. Rapiejko., Chrypka – banalny objaw czy sygnał ostrzegawczy., Puls Medycyny., 26-02-2014. Pozyskano z:https://pulsmedycyny.pl/chrypka-banalny-objaw-czy-sygnal-ostrzegawczy-887580

3 A. Szkiełkowska, E. Włodarczyk, A, Wakarowa, W. Będziński, H. Skarżyński., Hoarseness in children with adenoid hypertrophy., © Borgis – Nowa Pediatria 1/2008, s. 8-12

4 dr n. med. M. Daroszewski., Chrypka, zmieniony głos, trudności w krzyknięciu […]., Znany lekarz. Pozyskano z: https://www.znanylekarz.pl/pytania-odpowiedzi/chrypa-zmieniony-glos-trudnosc-w-krzyknieciu-u-2-5-latka-pediatra-zbadal-dziecko-zdrowe-co-to-m