Czy ból gardła u dziecka zawsze oznacza anginę?

Dzieci są szczególnie narażone na ból gardła, który może mieć różne przyczyny, lecz nie zawsze jest nią angina. Może być on spowodowany przez infekcje bakteryjne lub wirusowe, ale również podrażnienie wywołane czynnikami zewnętrznymi lub alergią. Ustalenie przyczyny bólu gardła jest bardzo istotne, ponieważ od tego zależy rodzaj i skuteczność leczenia.

Objawy anginy a inne infekcje – na co zwrócić uwagę?

Nie każdy ból gardła musi wskazywać od razu na anginę. W ogromnej większości przypadków jest on powodowany przez wirusowe zapalenie gardła, które nie wymaga stosowania antybiotyków. Pierwsza, widoczna i odczuwalna różnica polega głównie na obecności dodatkowych objawów. Wirusowe zapalenie gardła objawia się bólem gardła, ale także katarem i kaszlem. Przeziębienie rozwija się stopniowo, zaczyna się od kataru i dopiero po kilku dniach może wystąpić ból gardła. Angina u dzieci w odróżnieniu od powyższych, wywołuje nagły i silny ból gardła, a do tego wysoką gorączkę i naloty na migdałkach.

Zapalenie gardła a angina – jak je odróżnić?

Zapalenie gardła może mieć różne przyczyny. Najczęściej występują:

  • Wirusowe zapalenie gardła – wywołane przez wirusy, często towarzyszy przeziębieniu. Objawy obejmują katar, kaszel, umiarkowany ból gardła i niską gorączkę.
  • Zapalenie gardła wywołane czynnikami zewnętrznymi –  suche powietrze, dym, smog.
  • Zapalenie migdałków podniebiennych – często towarzyszy anginie, powodując silny ból gardła i problemy z przełykaniem.

Jak rozpoznać, że dziecko ma anginę?

Anginy nie można zdiagnozować bez przeprowadzania badań. W tym celu należy udać się do lekarza, który zaleci przeprowadzenie wymazu z gardła i przeprowadzenie testu antygenowego na bakterie z grupy paciorkowców. Niemniej naszą czujność powinny wzbudzić charakterystyczne objawy:

  • Nagły i silny ból gardła, który nie towarzyszy katarowi.
  • Wysoka gorączka (powyżej 38,5°C), często z dreszczami.
  • Powiększone węzły chłonne na szyi, które mogą być tkliwe przy dotyku.
  • Białe naloty na migdałkach (objawy anginy tak zwanej anginy ropnej).
  • Brak kataru i kaszlu – co odróżnia anginę od wirusowego zapalenia gardła.

Leczenie anginy i profilaktyka – jak dbać o zdrowie gardła dziecka?

Leczenie anginy zależy od jej rodzaju i zazwyczaj stosowania antybiotykoterapii. Z kolei wirusowe zapalenie gardła wymaga przede wszystkim odpoczynku, nawadniania i leków przeciwgorączkowych. Konieczne jest też leczenie objawowe, które pomoże złagodzić ból gardła, nawilżyć i powstrzymać rozwój infekcji. Warto zastosować tu preparaty takie jak syrop junior-angin.

Aby zapobiegać infekcjom, warto stosować profilaktykę:

  • Mycie rąk i unikanie kontaktu z chorymi.
  • Zdrowa dieta bogata w witaminy.
  • Unikanie zimnych napojów i dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza.
  • Wzmacnianie odporności poprzez aktywność fizyczną i sen.

Niniejszy artykuł nie zastępuje porady lekarskiej. Dlatego w razie wątpliwości należy skonsultować się z pediatrą, który ustali przyczynę schorzenia i zaleci odpowiednią kurację.