Domowe sposoby na ukojenie bólu gardła u dzieci
Ból gardła to jeden z częstych powodów konsultacji lekarskich. Przyczyną bólu gardła z reguły jest rozwijający się stan zapalny o podłożu infekcyjnym, który u ok. 85% dzieci spowodowany jest przez wirusy1. Warto wspomnieć, że przeziębienie może być wywołane przez ponad 200 różnych wirusów, przez co ciężko się przed nim uchronić. Największą zachorowalność, zwłaszcza u dzieci, obserwuje się w okresie jesienno-zimowym, na co wpływ ma wiele różnych czynników. Do pierwszych objawów przeziębienia należy właśnie ból gardła2. Ta dolegliwość jest bardzo dokuczliwa, szczególnie dla dzieci, dlatego rodzice często chcą pomóc swoim pociechom domowymi metodami, zanim udadzą się na wizytę do lekarza. O tym jakie domowe sposoby na ból gardła u dziecka zastosować piszemy w niniejszym artykule.
Ból gardła u dzieci – domowe sposoby
Domowe sposoby na ból gardła u dzieci są przede wszystkim łatwe w stosowaniu i dostępne dla każdego. Pierwszą metodą, którą warto stosować w łagodzeniu bólu gardła jest odpowiednie nawilżanie błony śluzowej gardła. Dobrze jest zadbać o właściwą wilgotność powietrza w domu, poprzez stosowanie nawilżaczy powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Suche powietrze może podrażnić błonę śluzową gardła, przez co staje się ona łatwiejszym celem dla patogenów.
Warto też podawać dziecku dużą ilość płynów. Jeżeli maluch ma problemy z przełykaniem, warto aby pił często, małymi porcjami. Do picia odpowiednie będą herbatki z sokiem z malin lub z czarnego bzu, woda lub herbata z miodem i cytryną, mleko z czosnkiem, bowiem składniki te mają działanie antyseptyczne, hamują rozwój bakterii i łagodzą ból gardła. Starszemu dziecku można podać również kanapkę z rozgniecionym ząbkiem czosnku, który jest naturalnym antybiotykiem, a także ma działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Również naturalny miód będzie sprzymierzeńcem w walce z infekcją gardła. Z pewnością będzie on też chętniej spożywany przez dzieci, niż czosnek, ze względu na swój słodki smak.
Kolejny naturalny sposób na ból gardła dla dzieci to różnego rodzaju płukanki. Sprawdzą się one u starszych dzieci, które potrafią płukać gardło. W celu łagodzenia bólu gardła można stosować płukankę z sody oczyszczonej lub z ziołowych naparów (bardzo dobrze sprawdzi się szałwia, tymianek czy rumianek). Zaletą płukanek jest fakt, iż nie obciążają one żołądka dziecka, a działają odkażająco i przeciwzapalnie. W przypadku płukanek istotne jest, aby były one jedynie lekko ciepłe. Nie należy stosować zimnych ani gorących płynów.
Dobry sposób na ból gardła u dzieci to również podanie preparatów na ból gardła dostępnych bez recepty. Na rynku osiągalnych jest wiele produktów przeznaczonych dla dzieci, które działają łagodząco na stan zapalny gardła. Można sięgnąć po jeden z wyrobów medycznych takich jak junior-angin®. Preparaty te dostępne są w formie syropu, tabletek, a także lizaków. Lizaki z witaminą C są smaczne, a dodatkowo łagodzą ból gardła. Jeśli objawom bólowym towarzyszy także drażniący kaszel, to można podać junior-angin® w syropie. Produkt ten wykazuje działanie osłaniające i łagodzące. Głównym składnikiem wyrobów medycznych junior-angin® jest porost islandzki, który tworzy na błonie śluzowej ochronną warstwę, stanowiącą barierę przed wnikaniem drobnoustrojów.
W przypadku wątpliwości co do stosowania preparatów na ból gardła u dziecka warto skonsultować się z lekarzem.
Podsumowując, ból gardła jest nieprzyjemną dolegliwością, z którą można walczyć jeszcze przed udaniem się do specjalisty. Domowe sposoby na leczenie gardła dziecka pomagają zminimalizować dyskomfort spowodowany bólem, a także zahamować dalszy rozwój infekcji. Niewątpliwą zaletą domowych sposobów jest fakt, że dostępne są dla wszystkich, a ich stosowanie nie wiąże się z dużymi kosztami. Już przy pierwszych symptomach infekcji można zacząć stosować domowe metody na ból gardła u dziecka.
Należy pamiętać, że artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, jeżeli objawy choroby nie ustępują, utrzymują się, mimo przyjmowania leków lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.
1 B. Kalicki, A. Wachnicka-Bąk, M. Placzyńska i in., Ból gardła-kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?, Pediatria i MedycynaRodzinna, 2012, t.8, nr 2, 107-110
2 A. Zuchowski, A. Nowicka-Zuchowska, Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci, Lek w Polsce, vol. 29, nr 11/12’19 (342/343