Kaszel po przeziębieniu – dlaczego nie mija i jak przyspieszyć regenerację?

Kaszel po przeziębieniu potrafi nie ustępować, mimo iż pozostałe objawy takie jak katar czy gorączka już dawno minęły. Dlaczego tak się dzieje, czy należy się martwić, jak należy postępować? Postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Przewlekły kaszel po przeziębieniu – co go powoduje?

 Taki kaszel może mieć różne przyczyny, zależnie od jego rodzaju. Najczęstsze to:

  • Kaszel poinfekcyjny – utrzymuje się nawet po zakończeniu infekcji wirusowej, ponieważ układ oddechowy nadal się regeneruje.
  • Nadwrażliwość oskrzeli –  przebyta infekcja górnych dróg oddechowych może sprawić, że oskrzela są bardziej wrażliwe na bodźce, np. zimne powietrze czy kurz.
  • Kaszel psychogenny –  każda infekcja jest dla organizmu stresem, który może rezonować jeszcze po jej ustąpieniu.
  • Nadmiar wydzieliny – występuje zwłaszcza przy kaszlu produktywnym i jest to naturalny sposób naszego organizmu na oczyszczenie się z zalegającego śluzu.
  • Kaszel przewlekły – utrzymuje się ponad 4 tygodnie, wówczas należy koniecznie udać się do lekarza, gdyż może wskazywać na występowanie poważnych chorób.

Jak przyspieszyć powrót do zdrowia po kaszlu poinfekcyjnym?

Aby przyspieszyć powrót do zdrowia, warto podawać preparaty, które pomogą zregenerować podrażnione gardło i będą sprzyjały odporności. Należy do nich syrop junior-angin, który zawiera składniki kojące i nawilżające. Dodatkowo, należy pamiętać o nawilżaniu powierza, odpowiednie nawodnienie i odpoczynek, który korzystnie działa na regenerację organizmu. Dobrym wsparciem mogą być również inhalacje z s soli fizjologicznej.

Domowe sposoby na kaszel – czy są skuteczne?

Od zarania dziejów stosuje się różne metody walki z kaszlem. Ich skuteczność jest trudna do ocenienia z naukowego punktu widzenia, ale niektóre z nich mogą oddziaływać korzystnie. Najbardziej znane to: syrop z cebuli, mleko lub herbata z miodem, ziołowe napary np. z tymianku. Należy jednak pamiętać, że domowe sposoby, nawet jeśli są skuteczne, nie mogą być stosowane jako alternatywa dla profesjonalnego leczenia.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

W niektórych przypadkach kaszel po przeziębieniu może wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne. Do lekarza należy zgłosić się, między innymi gdy:

  • Kaszel utrzymuje się ponad 4 tygodnie.
  • Towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak duszność, ból w klatce piersiowej czy krwioplucie.
  • Nie pomaga dotychczasowe leczenie
  • Kaszel nasila się w nocy i zakłóca spokojny sen.

Reasumując, kaszel po przeziębieniu jest zazwyczaj naturalnym objawem, który ma swoje źródło w przebytej infekcji. Bywa efektem podrażniania, przebytego stanu zapalnego czy też reakcją na zalegającą w układzie oddechowym wydzielinę. Jeśli jednak kaszel ma charakter przewlekły lub nie pomagają na niego żadne sposoby, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.