Porost islandzki – jakie są jego właściwości?
Porost islandzki, zwany także płucnicą, bądź tarczownicą, posiada szerokie właściwości prozdrowotne, które odkryto już w XVII wieku. Poza Afryką i Antarktydą, występuje na każdym kontynencie. Jednak w Polsce jest dość rzadki, z uwagi na to, jak często zbierano go w przeszłości1.
Porost islandzki – właściwości i skład
Przez swoje właściwości lecznicze, porost islandzki ma ogromne znaczenie, jako surowiec zielarski. Po zebraniu plechy, suszy się ją w temperaturze nie wyższej, niż 60 stopni i przechowuje w warunkach pozbawionych wpływu światła2. Plecha w swoim składzie zawiera aż 70% licheniny i izolicheniny, będących substancjami podobnymi do celulozy, które rozpuszczają się w gorącej wodzie. Ponadto zawiera wiele innych substancji, takich jak sole mineralne oraz kwasy, które wspólnie składają się na działanie bakteriostatyczne porostu2.
Porost islandzki – działanie
Opisując zalety płynące ze stosowania porostu islandzkiego, jego właściwości lecznicze stanowią najważniejszą cechę, przemawiającą za popularnością wykorzystywania tego surowca w medycynie. Ze względu na liczne korzyści, występuje w wielu rodzajach środków, nie tylko w lekach, ale także w produktach kosmetycznych. Do najważniejszych działań porostu islandzkiego, zalicza się działania:
- osłaniające,
- przeciwkaszlowe,
- wykrztuśne,
- przeciwgruźlicze,
- przeciwnowotworowe,
- wzmacniające,
- przeciwwymiotne,
- przeciwpotne,
- uspokajające,
- odtruwające,
- regulujące wypróżnianie,
- regulujące przemianę materii2.
Są to jedynie niektóre z korzystnych działań poznanych przez współczesną medycynę.
Porost islandzki – zastosowanie
Aktualna wiedza na temat porostu islandzkiego, pozwala na jego stosowanie w wielu dziedzinach, takich jak medycyna, czy kosmetyka. Wyciąg z porostu islandzkiego może być stosowany, jako środek poprawiający trawienie, a także pobudzający apetyt. Równie dobrze sprawdzi się przy walce z trądzikiem. Napar z porostu stanowi doskonały środek łagodzący, w przypadku podrażnienia oczu, czy przy zapaleniu spojówek. Naukowcy wciąż szukają nowych zastosowań porostu islandzkiego, ale już teraz wiadomo, że świetnie sprawdza się on w walce ze stanami zapalnymi i infekcjami układu oddechowego2. Prawda jest taka, że od dawna, w medycynie ludowej, surowiec ten był wykorzystywany w celach leczniczych, szczególnie w przypadku łagodzenia kaszlu o różnym pochodzeniu.
Porost islandzki na gardło
Wśród wielu swoich zastosowań, porost islandzki doskonale sprawdza się w przypadku chorób górnych dróg oddechowych, przez co stanowi ważny składnik wyrobów medycznych takich jak junior-angin®. Przede wszystkim nie tylko łagodzi objawy, drażniącego kaszlu i bólu gardła, ale także wykazuje działanie powlekające podrażnioną błonę śluzową gardła. Zawarte w poroście islandzkim substancje śluzowe, osłaniają podrażnioną powierzchnię gardła i łagodzą dolegliwości bólowe. Porost islandzki to naturalny środek, który od lat stosowany jest w przypadku walki z chorobami górnych dróg oddechowych, sprawdzony przez pokolenia.
Aktualna wiedza dotycząca zastosowania porostu islandzkiego w medycynie, to temat niezwykle obszerny. Niezmiennie od lat, surowiec ten to temat badawczy naukowców z całego świata, jednak już teraz wiadomo, że stanowi on pomoc w walce z różnymi dolegliwościami.
Należy pamiętać, że artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, jeżeli objawy choroby nie ustępują, utrzymują się, mimo przyjmowania leków lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.
1 A. Mazerant: Mała księga ziół. Warszawa: Inst. Wyd. Zw. Zawodowych
2 Płucnica islandzka–porost islandzki-Lichen islandicus.,LNB Poland.